Peste 100 de copii de la cele mai importante cluburi din ţară dar şi de la CS Chişinău, s-au întrecut în weekend, la Râşnov (sala de sport a şcolii generale nr.3), la prima ediţie a Cupei Muschetarul la sabie, competiţie rezervată copiilor născuţi în 1999 (cadeţi) şi 2000, (speranţe) fete şi băieţi. Concursul băieţilor (speranţe) a fost câştigat de Rareş Ailincă (CSM Braşov). După un parcurs fără greşeală în faza grupelor , Ailincă a trecut cu 15-13 de Vlad Grădişteanu în faza sferturilor de finală. În semifinale, sportivul de la CSM Braşov (antrenori Marius Gălăţanu şi Mircea Manciuc) s-a impus cu 15-11în faţa lui Alexandru Băiaşu (ACS Duel Bucureşti). În finală, Rareş Ailincă l-a întâlnit pe Răzvan Stănescu (CSS Slobozia, sportiv care se antrenează la Centrul Olimpic de la Braşov). Întâlnirea a fost echilibrată până spre final, când Ailincă a reuşit câteva asalturi foarte bune şi a închis tabela la 15-13 ! Şi fetele de la CSM Braşov au avut un parcurs foarte bun. Monica Rether (cadeţi) şi Creţu Diana(speranţe) au intrat în posesia medaliilor de bronz.
La speranţe fete, s-a impus Sabina Martiş (Steaua Bucureşti), iar primul loc la cadete a fost adjudecat de Ana Ciobanu (CSM Iaşi, sportivă care se pregăteşte la Centrul Olimpic Braşov). Concursul cadeţilor a fost câştigat de George Dragomir (CSS Slobozia, sportiv care se pregăteşte la Centrul Olimpic de la Braşov). Concursul a fost organizat de ACS Muschetarul Braşovean, cu sprijinul primăriei oraşului Râşnov şi al Federaţiei Române de Scrimă.