România a reuşit să învingă echipa campioană mondială en titre, Brazilia, în optimile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin şi s-a calificat în sferturile de finală ale celei mai importante competiţii internaţionale. După a treia înfrângere consecutivă în grupa preliminară, în faţa Rusiei, România îşi juca ultima şansă de reabilitare în faza următoare a Campionatului Mondial, în partida cu Brazilia, nimeni alta decât deţinătoarea titlului mondial. A fost un meci fabulos, în care echipa noastră şi-a adunat energiile şi a reparat tot ce greşise în grupe, obţinând o victorie fabuloasă : 25-22! Marcatoarele României au fost Brădeanu 7 goluri, Neagu 6, Nechita 5, Buceschi 3, Ardean-Elisei 3, Geiger 1, iar pentru Brazilia s-au remarcat Rodgrigues 5 şi Amorim 4 reuşite. În „sferturi”, fetele lui Ryde vor juca împotriva Danemarcei, națională care a învins Suedia, scor 26-19. De mare importanţă în obţinerea victoriei a fost evoluţia portarului Paula Ungureanu,care a apărat magistral. De altfel, Paula Ungureanu a fost declarată jucătoarea meciului! Antrenorul naţionalei de handbal feminin a României, Tomas Ryde, a declarat după eliminarea campioanei mondiale Brazilia : ,,Foarte multe lucruri le-am pus cap la cap din meciurile dinainte, ne-am pregătit foarte bine, a fost foarte mult antrenament mental şi psihologic. Am avut un final de meci cu apărarea foarte bună, Paula Ungureanu a fost extraordinară, Geiger şi-a îmbunătăţit jocul mult. Urmează jocul cu Danemarca, va fi o nouă provocare şi va fi foarte frumos. Vom lua totul pas cu pas”.