Ciupiti pe final de partida la Lisabona

0 234

Echipa de fotbal Dinamo Bucuresti, pregatita de tehnicianul Mircea Rednic, a fost invinsa in deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), de gruparea portugheza Benfica Lisabona, intr-un meci contand pentru prima mansa a 16-imilor Cupei UEFA.

Tipic romanesc dupa aproximativ 80 de minute in care „cainii” au dat impresia ca nu se pot speria de „vulturi”, a venit minutul 89, atunci cand „ciocul” lui Fabrizzio Miccoli a ciupit plasa portii. Unicul gol al partidei a fost marcat in ultimul minut de joc, la o balbaiala in careul dinamovist, la o greseala in lant, a apararii alb-rosiilor, unde principalul vinovat a fost Balace, care nu a reusit sa il blocheze pe Miccoli, care printr-un sut cu pamantul l-a facut pe eroul meciului, Lobont, sa scoata mingea din plasa portii.
Ceea ce este mai suparator este faptul ca elevii pregatiti de Mircea Rednic, nu au prea deranjat iarba din careul portughezilor, lasandu-l pe portarul lusitan sa someze aproape tot jocul.
La sfarsitul partidei, Rednic s-a aratat increzator in sansele echipei de calificare in faza superioara a Cupei UEFA, avand in vedere ca saptamana viitoare, vor juca la Bucuresti, in fata propriilor suporteri. „Am incercat sa facem un joc bun, ceea ce cred ca am si reusit. Daca nu primeam acest gol pe final de meci totul ar fi fost si mai bine. Asa insa va trebui sa ne concentram mai mult la meciul retur de la Bucuresti”, a afirmat tehnicianul dinamovist.
La randul sau eroul partidei, Bogdan Lobont, a afirmat urmatoarele: „Imi pare rau ca am pierdut meciul. As fi preferat sa nu fiu cel mai bun jucator al partidei, dar sa fi castigat astazi. Sper ca in meciul retur sa castigam si sa ne calificam mai departe”.