Chiar dacă a pierdut la Wuhan, Halep are, în continuare, avantaj liniștitor...

Chiar dacă a pierdut la Wuhan, Halep are, în continuare, avantaj liniștitor în fruntea ierarhiei mondiale!

0 147

Deși a pierdut în turul secund al turneului de la Wuhan, 0-6, 5-7, cu Dominika Cibulkova, Simona Halep continuă să aibă un avantaj substanțial în clasamentul WTA, în fața următoarelor clasate. Miercuri a părăsit turneul și Caroline Wozniacki, pierzând în fața campioanei olimpice de la Rio, Monica Puig. În aceste condiţii, ecartul Simonei Halep în clasamentul mondial rămâne liniștitor, daneza reuşind să recupereze doar 104 puncte, dintre cele peste 2500 care le despărţeau la startul întrecerii de la Wuhan. Totodată, turneul de la Wuhan a pierdut toate cele 8 sportive din Top 10 mondial aflate la start, dar şi primele 12 favorite (incluzând aici şi retragerea lui Naomi Osaka). Garbine Muguruza (15 WTA) este acum cea mai bine clasată sportivă rămasă în cursa pentru trofeu. În clasamentul WTA, Simona Halep ocupă prima poziție, cu 8.061 p, urmată de Wozniacki, 5.610 p și Kerber, 5.345 p.