CFR Cluj, campioana României, OUT din Europa! Patru înfrângeri în cinci meciuri

0 190

CFR Cluj a jucat sub o mare presiune partida de la Randers, obligată să învingă și să spere că Jablonec va pierde contra lui AZ Alkmaar. CFR Cluj a început destul de bine și chiar a lovit transversala în minutul 3, la o centrare deviată a lui Camora din flancul stâng. A fost una dintre puținele situații importante ale echipei lui Dan Petrescu din prima repriză, danezii punând ulterior presiune la poarta lui Bălgrădean. La pauză, Dan Petrescu l-a trimis pe Sigurjonnson în locul lui Bordeianu, însă tot danezii au fost mai periculoși. Randers a reușit să deschidă scorul în minutul 68, prin Kamara, abia intrat pe teren, care a primit o centrare de la Bungaard și a beneficiat de o respingere greșită a lui Camora. La doar patru minute distanță, Ciprian Deac a reușit să egaleze cu o lovitură de cap de la aproximativ 11 metri, în urma unei centrări perfecte a lui Susic din flancul drept. Bucuria elevilor lui Dan Petrescu a ținut doar patru minute. Fundașul Piesinger a marcat un gol superb, dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri, la care Bălgrădean nu a putut face nimic. CFR Cluj a avut o șansă importantă de a egala în minutul 89, prin Costache, dar fostul internațional U21 a trimis în plasa laterală dintr-o poziție foarte bună. Așa s-a scris istoria meciului care a consemnat eșecul clujenilor în Europa, din moment ce campioana României va încheia pe ultimul loc grupa D din Conference League, cu un meci îânainte de finalul grupei, având un singur punct… AZ Alkmaar este deja calificată de pe primul loc (11p), în timp ce Randers (7p) și Jablonec (6p) vor lupta pentru poziția secundă.

În ultima rundă din Conference League, joi, 9 decembrie, de la ora 19:45, CFR Cluj va întâlni Jablonec, pe teren propriu, în timp ce AZ Alkmaar va primi vizita lui Randers.