CFR Cluj aduna primele trei puncte in UEFA Champions League

0 216

CFR Cluj echipa antrenata de Sorin Cartu, a reusit sa invinga cu scorul de 2-1 (2-1), echipa elvetiana FC Basel, debutand astfel cu o victorie in Liga Campionilor.
In primul meci pe teren propriu, in fata a aproximativ 10.000 de spectatori, ardelenii au reuist sa castige la limita in fata unei echipe ambitioase care a incercat sa-si vanda cat mai scump pielea. Clujenii conduceau deja cu 2-0 in minutul 13, dupa reusitele lui Rada si Traore, ambele goluri fiind marcate cu capul. „Autobaza” lui Sorin Cartu a intrat apoi in actiune si a dat ocazia elvetienilor sa domine restul partidei, Basel reducand din diferenta inainte de pauza. Finalul a fost dramatic, insa apararea eroica a CFR-ului a rezistat.
Finalul de meci a fost unul de cosmar atat pentru jucatorii lui Cartu cat si pentru publicul prezent in tribune, tensiunea fiind maxima in careul clujenilor, unde Basel a atacat printr-un presing naucitor. Dar clujenii s-au aparat eroic, respingand in disperare suturile si centrarile adversarilor, pastrand tabela intacta pentru o prima victorie a clujenilor in Champions League.