Brașovenii Norbert și Francesca Maior, pe locul secund în Raliul Argeșului
Pilotul Simone Tempestini, alături de navigatorul Carmen Poenaru a câștigat Raliul Argeșului, a treia etapă din Campionatul Național de Raliuri, după o luptă sportivă strânsă, la o diferență de doar 0,5 secunde, în fața brașovenilor Norbert și Francesca Maior (foto). Campionul național în exercițiu a decis bătălia cu coechipierul său chiar penultima probă specială, Power Stage-ul Barajul Vidraru, când a recuperat ecartul de 9,5 secunde. Tempestini a dominat primele probe speciale ale competiției, înainte că Norbert și Francesca să preia conducerea să își construiască un avantaj de aproape 10 secunde înainte de ultima probă. Competiția argeșeană a fost influențată de vremea ploioasă, echipajele având dificultăți în alegerea optimă a cauciucurilor. Pe poziția a treia la Raliul Argeșului a încheiat un alt echipaj brașovean, format din Andrei Gîrtofan și Dorin Pulpea. Următoarea etapă din CNR va avea loc în perioada 19-21 iunie, Raliul Clujului.
D.D.




