Brasovenii au marcat patru goluri insa au primit sase

0 231
Unul dintre cele mai frumoase partide jucate in Liga I a fost cel din etapa a XXX-a, dintre formatiile  Petrolul Ploiesti si FC Brasov, meci in care sau inscris nici mai mult nici mai putin decat zece goluri. Din pacate brasovenii au pierdut cu scorul de 6-4 si au intrerupt seria de sapte victorii consecutive. Hamza, Marinescu si Batin au reusit cate o dubla, ceilalti marcatori fiind Alcenat si Grozav pentru Petrolul si Iulian Popa si Mateiu pentru oaspeti
Spectacolul fotbalistic a inceput inca din primele minute cand cele doua formatii au intrat pe teren si jucand fara menajamente. Insa cei care au deschis scorul au fost cei de la Petrolul. Acesti au obtinut un penalty in minutul 2 prin Hamza dupa un fault al lui Mutu, tot Hamza fiind cel care a deschis scorul de la 11 metri.
Nu au trecut nici macar cinci minute si gruparea pregatita de tehnicianul Cosmin Contra, s-a desprins pe tabela, Laurentiu Marinescu marcand pentru 2-0 cu un sut violent din interiorul careului.
Brasovenii s-au vazut condusi la doua goluri distanta, insa nu au cedat si si-au adus aminte ca vin dupa sapte partide fara infrangere si au reusit sa marcheze in minutul 17 prin Paul Batin care a redus din dieferenta. Tot Batin a fost cel care a restabilit egalitatea in minutul 34, dupa ce s-a trezit cu mingea la picior singur in centrul careului. Scorul pauzei a fost stabilit insa in minutul 41, Marinescu trecandu-si si el dubla in cont cu un sut de la distanta la capatul unei actiuni solitare.
Imediat dupa inceperea repriezei secunde, a venit un nou gol marcat de brasoveni in poarta lui Bornescu. Iulian Popa a egalat pentru stegari cu o executie superba din unghi in minutul 56.
Nici 10 minute n-a rezistat echilibrul pe tabelă, Petrolul trecând din nou la conducere în urma unei faze superbe. Marinescu a pasat lung la Bokila, acesta cu capul mai departe la Hamza, care a bifat È™i el dubla cu un È™ut simplu din câÈ›iva metri.
Iar ploiestenii nu au dat semne ca au de gand sa renunte la ofensiva, in timp ce oaspetii au epuizat treptat combustibilul. Alcenat a dus scorul la 5-3 in minutul 69, pentru ca Grozav sa isi treaca si el numele pe lista marcatorilor in ultimele minute. Partida nu s-a incheiat inainte ca al zecelea gol sa fie marcat, brasovenii avand onoarea sa inchida tabela prin reusita lui Alexandru Mateiu din minutul 90.