Brașoveanca Ana Maria Botezatu, locul doi la Cupa României la scrimă!

0 292

Timp de patru zile, orașul Iași a găzduit Cupa României la sabie, pentru cadeți (U17) și juniori (U20), atât la masculin cât și la feminin. La primul concurs al noului sezon, Ana Maria Botezatu (CSM Brașov) a avut o prestație foarte bună și a terminat competiția rezervată cadeților pe locul 2!! La doar 14 ani (doi ani sub categoria de vârstă !!), sportiva antrenată de Marius Gălățanu, a pierdut un singur asalt din cele 12 trase în primele două tururi !! Pe tabloul principal de 32, sportiva de sub Tâmpa a trecut cu 15-6 de Ioana Crăciun (Dinamo), 15-10 – Amalia Stan (CSS Unirea Iași) și 15-7- Maria Cojocaru (CS Riposta). În ultimul act, brașoveanca a trebuit să se recunoască învinsă de Mihaela Chițu( CS Riposta), care s-a impus cu 15-9. Locul 3 a revenit altor două sportive de la CS Riposta: Pantiș Ilinca și Maria Cojocaru. Cea de-a doua reprezentantă a Brașovului, Vanessa Danciu(CSM), a încheiat pe locul 18, din totalul celor 28 de sportive aliniate la start. Etapa de circuit European de la Budapesta (Godollo 6-7 octombrie), va fi următorul concurs la care vor participa cele două scrimere brașovene. Rareș Ailincă (CSM Brașov-antrenor Marius Gălățanu), a terminat pe locul 5 concursul rezervat juniorilor. La juniori s-a impus George Dragomir (CSM Unirea Slobozia),care s-a impus in finală în fața brașoveanului Andrei Păștin (Dinamo-antrenor Rareș Dumitrescu) cu 15-13. De remarcat că șase din primii opt sortivi ai clasamentului final,se antrenează la Centrul Olimpic de la Brașov, sub comanda antrenorilor Rareș Dumitrescu și Marius Gălățanu !