Baschet : Olimpia CSU Brașov, debut cu înfrângere, în confruntarea pentru medaliile...

Baschet : Olimpia CSU Brașov, debut cu înfrângere, în confruntarea pentru medaliile de bronz ale campionatului

0 172

Olimpia CSU Brașov a pierdut primul meci din finala mică a Ligii Naționale de baschet feminin, pe care o dispută în compania echipei ICIM Arad : 83 – 75(18-18, 16-22, 25-19, 16-24). Echipa pregătită de Dan Calancea a început bine meciul și a condus în primul sfert, însă la finalul lui, tabela a arătat egalitate. Gazdele au continua slab, iar în sfertul secund, oaspetele au fost în prim plan. Brașovencelor nu le-a ieșit mai nimic, precizia la aruncări a fost deficitară, astfel că Arad a preluat conducerea și a reușit să se distanțeze, cea mai mare diferență fiind de 15 puncte. Doar în sfertul al treilea, echipa Brașovului, cravașată de un public entuziast, s-a aflat aproape de ceea ce ar fi dorit suporterii să vadă. Ce folos însă, pentru că în sfertul al patrulea, echipa a căzut decisiv, iar oaspetele au învins, luând o importantă opțiune la adjudecarea medaliilor de bronz. Pentru gazde au marcat : Prlja 34p, Podar 14, Pesovic 11, Bartee 10, Filip 4, Tanacan 2.

,,N-am ce să reproșez jucătoarelor noastre, sub panou au fost inferioare adversarelor. Încă nu e terminată finala mică, avem acum un meci, al doilea, la Arad. La fel a fost și cu Constanța, care a condus cu 1-0, după care am învins la ele. Aș vrea să remarc lipsa totală de fair play de care a dat dovadă Aradul în acest campionat, începând din vara trecută și încheind cu acest meci”, a declarat antrenorul principal al echipei brașovene, Dan Calancea

Partida a doua seriei se va juca sâmbătă 11 mai la Arad.