Baschet : Olimpia CSU Brașov a preluat conducerea sfertului de finală, cu...

Baschet : Olimpia CSU Brașov a preluat conducerea sfertului de finală, cu Phoenix Constanța, din Campionatul Național

0 213

După 1-1 la finalul celor două meciuri disputate la Brașov, în sferturile de finală ale Ligii Naționale de baschet feminin, Olimpia CSU Brașov și Phoenix Constanța s-au întâlnit la Constanța, în cel de-al treilea meci al seriei. Primul sfert a aparținut gazdelor, după care Olimpia CSU Brașov a jucat din ce în ce mai bine, a luat meciul pe cont propriu și a obținut o victorie prețioasă : 65-56 (13-21, 23-7, 11-14, 18-14). În acest fel, echipa Brașovului a preluat conducerea în acest sfert de finală și mai are nevoie de încă o victorie, pentru a accede în semifinalele Campionatului Național.

În meciul de la Constanța, au marcat pentru Olimpia CSU Brașov : Bartee 18, Podar 15, Pesovic 15, Filip 13, Prlja 4.

Al patrulea meci al seriei se va disputa marți, tot la Constanța. Echipa care va ajunge prima la 3 victorii, va obține calificarea în semifinale.