Baschet : Olimpia CSU Brașov a pierdut primul meci din sferturile de...

Baschet : Olimpia CSU Brașov a pierdut primul meci din sferturile de finală ale Campionatului Național

0 178

În sala sporturilor din Brașov s-a disputat prima partidă contând pentru sferturile de finală ale Campionatului Național, între Olimpia CSU Brașov și Phoenix Știința Constanța. Jucătoarele echipei brașovene, lipsite de aportul americancei Wingate, accidentată, au început modest meciul, surprinse de precizia oaspetelor, în special la aruncările de 3 puncte. În aceste condiții, oaspetele au acumulat rapid și 15 puncte avantaj! În sfertul secund, echipa Brașovului a jucat mai bine și a recuperat mare parte din dezavantaj, dând speranțe că s-ar putea impune. Revenirea a continuat și în sfertul trei, când Olimpia a trecut în avantaj, însă totul s-a risipit în ultimele 10 minute, când fetele antrenate de Dan Calancea au fost de nerecunoscut, iar balanța s-a înclinat în favoarea echipei de pe litoral : 69-72 (13-28, 22-10, 23-13, 11-21). În acest fel, Phoenix Constanța conduce cu 1-0 la general. Sfertul de finală se joacă până când una dintre echipe acumulează 3 victorii.

Pentru Olimpia CSU Brașov au marcat : Pesovic 25 puncte, Bartee 13, Podar 11, Prlja 11, Tanacan 6, Filip 3.

Următorul meci dintre cele două echipe, al doilea al sfertului de finală, se va disputa tot la Brașov, miercuri, 10 aprilie (ora 18,00)