Australianca Ashleigh Barty este noua lideră în clasamentul mondial al tenisului feminin!

0 199

Australianca Ashleigh Barty va urca de săptămâna viitoare pe primul loc mondial al tenisului feminin. Jucătroarea de la antipozi a câştigat, duminică, turneul de la Birmingham, după ce s-a impus în finală împotriva sportivei din Germania Julia Goerges (19 WTA), scor 6-3, 7-5. În urma acestui triumf,

Barty (23 de ani) continuă astfel evoluțiile și forma bună din acest an. De altfel, australianca a câștigat trei titluri în acest an, după cele de la Miami şi Roland Garros. De luni, Barty va ocupa locul 1 în clasamentul WTA, depăşind-o pe japoneza Naomi Osaka. Barty devine astfel a doua jucătoare din Australia care va ocupa locul 1 WTA, după Evonne Goolagong Cawley, care devenea lider mondial în urmă cu 43 de ani, în 1976.

Jucătoarea noastră, Simona Halep, va urca o poziţie în clasament, până pe locul 7, urmând să facă rocada cu Elina Svitolina.