Australian Open! Simona Halep, după 6-1, 6-4 cu Yulia Putintseva, în optimi!

0 255

Simona Halep a reușit o clarificare clară în optimi, la Australian Open fără să piardă vreun set. După un meci controlat cu autoritate de Simona
6-1, 6-4 cu Yulia Putintseva, la capătul (partida a durat o oră și 18 minute) a obținut dreptul de joc (biletul) pentru a doua săptămână ăn turneu.
Jocul Simonei a fost extrem de sigur, a lovit cu precizie, a servit bine, adversara reușind abia în setul doi să echilibreze oarecum meciul.
Meciul s-a terminat puțin după ora șase, ora României.

Simona Halep pentru calificarea în optimi va primi 205.000 de dolari americani şi 240 de puncte WTA.

După eliminarea din Australian Open a jucătoarei Karolina Pliskova, Simona Halep va urca pe locul 2 al ierarhiei WTA (clasament realizat în timp real). Ea poate fi întrecută până la finalul competiţiei de la Melbourne doar de Elina Svitolina, locul 5 WTA sau de Kiki Bertens, locul 10 WTA.

În optimi, Simona se va duela cu învingătoarea partidei dintre Elise Mertens (17 WTA şi cap de serie numărul 16) și Catherine „CiCi” Bellis (600 WTA).