,,Aur” pentru trăgătorul braşovean Ion Rareş

0 784

La Bucureşti s-au desfăşurat campionatele naţionale de tir pentru probele de aer comprimat,  unde Braşovul a fost reprezentat cu bune rezultate de trei  sportivi de la CSU Braşov, dintre care un junior si doi seniori, pregătiţi de antrenoarea Cristina Bălan. În proba de pistol 10 m, 60 focuri, individual, Rareş Ion a obţinut medalia de aur. În proba pe echipe, CSU Braşov, a obţinut medalia de bronz, cu echipa formată din Rareş Ion, Eduard Csomortani şi juniorul Petru Tănasă.

,,După medalia de bronz, obţinută de Petru Tănasă la campionatele naţionale, au urmat şi seniorii, care au încheiat acest sezon foarte frumos. Deşi a fost o finală foarte zgomotoasă ( fiind prima ediţie de Campionat Naţional, unde spectatorii din tribună au făcut galerie în timpul tragerii, cu trâmbiţe, aplauze, Rareş a făcut faţă foarte bine la aceste condiţii până la sfârşitul finalei, iar Edi l-a urmat, până la focul 13 unde, cu un foc scăpat , a picat pe locul V. După o pauză de numai 3 zile, ne vom continua pregătirea, urmând ca peste două săptămâni să participăm la prima etapă de campionat naţional, unde vom trage, în afară de proba de 10 m şi cea de glonţ ( 50m). Această etapă va fi urmată imediat de prima Cupă Mondială ( din cele 4 care vor avea loc în acest an ), care se desfaşoară în Coreea de Sud , la Changwon şi care este susţinută de către CSU Braşov. Obiectivul principal al acestui an este creşterea performanţei sportive, pentru accederea la un loc  care să ne dea posibilitatea de a participa la Jocurile Olimpice din 2016”, a declarat antrenoarea Cristina Bălan.