Au debutat cu dreptul in Cupa ULEB

0 156

Echipa de baschet masculin de prima liga CSU Ploiesti a reusit sa invinga marti, cu scorul 80-73 (33-34), pe teren propriu, formatia olandeza Hanzevast Capitals, in meciul de debut din cadrul grupei C a ULEB Cup, competitie la care ia startul in premiera un club din Romania.
Condusi in prima parte a partidei, inclusiv la pauza, ploiestenii si-au revenit abia spre final, dupa ce au fost dominati pe tabela, care cu zece minute inainte de incheierea meciului indica scorul de 48-56. Ultimul sfert a fost infernal pentru oaspeti, care au cedat cu 17-32, contribuind prin jocul slab la prima victorie a formatiei CSU Ploiesti in ULEB Cup, cu scorul de 80-73. Marcatorii CSU Ploiesti au fost: Elliott 17 puncte, Gaidamavicius 16, Obradovici 14, Cepulis 13, Griffith 10, Carutasu 7, Alexander 2, Hargrove 1. De la Hanzevast s-a remarcat Jansen, cu 17 puncte.
Urmatorul meci pentru CSU Ploiesti, in cadrul grupei C va avea loc peste o saptamana, in deplasare, cu Spirou Charleroi (ora 21.05).