ASC Corona Fenestela 68 Brasov a invins Steaua

0 332

Daca la fotbal nu am fi in stare pentru ca in momentul de fata este foarte greu, in schimb la hochei pe gheata nu avem probleme in a-i invinge pe stelisti Astfel brasovenii de la ASC Corona Fenestela 68, au reusit sa se impuna cu scorul de 5 la 3 (1-0, 1-1, 3-2). in fata formatiei Steaua Bucuresti intr-un meci contand pentru sezonul regulat al campionatului national de hochei pe gheata.

Dupa o prima repriza cu un singur gol marcat de brasoveni, spiritele s-au incins in a doua perioada. O intrare mai tare a lui Ioan Timaru la canadianul Rawlyk a provocat o incaierare generala ce s-a lasat cu pedepse de meci.

Chiar daca Leonard Pascaru a adus egalarea pentru Steaua, tot cei de la Brasov au intrat in avantaj la vestiare inainte de ultima repriza. Tibor Basilides, fostul stelist, a marit avantajul gazdelor la inceputul perioadei cu numarul 3.

Brasovenii au marcat ultimele doua goluri spre finalul partidei in doar sase minute, aceste fiind opera capitanului Timaru, in contextul in care steliștii au ramas in inferioritate numerica, doi stelișsi fiind eliminati pentru faulturi.

"Imi doream sa evoluam un meci intreg cu 4 linii, dar nu am reusit, arbitrii nu au vazut acea intrare a lui Timaru, care, conform ultimelor reglementari IIHF, se pedepseste cu cel putin cateva etape de suspendare. Am avut si cateva momente bune, dar am avut si pase gresite, sunt multumit cum a evoluat Imecs, ca fundas. Plecam acum in Ungaria, pentru 2 meciuri importante pentru noi, avem formula completa si trebuie sa incepm sa castigam meciurile importante”, a declarat Greg Lindqvist, antrenor Corona Brasov.