ASC Corona Brasov castiga a doua partida din finala Campionatului National

0 221

Echipa de hochei pe gheata ASC Corona Brasov, pregatita de tehnicianul Greg Lindqvist, si-a adus aminte ca nu degeaba a ajuns in finala Campionatului National si a castigat cel de-al doilea meci din ultima faza a competitiei cu scorul de 4-2 (3-0, 1-2, 0-0) in fata celor de la HSC Miercurea Ciuc. Odata cu aceasta victorie hocheistii brasoveni au restabilit egalitatea in finala campionatului national. Dupa ce sambata brasovenii au pierdut cu 6-2 la Ciuc, luni seara baietii lui Greg Lindqvist au inchis tabela la 4-2. Pentru Corona au punctat Kevin Wehrs, Josh Bonar, Peter Robert si Juhamati Hietamaki. Golurile ciucanilor au fost reusite de Zsolt Molnar si Adorjan Joszef. Meciul trei al finalei se va disputa miercuri la Miercurea Ciuc. Finala campionatului national de hochei pe gheata se disputa dupa sistemul cel mai bun din sapte partide.

Asa sunt finalele, fiecare meci e altceva, azi am inceput foarte slab si pana ne-am trezit era deja 3-0 pentru gazde, degeaba ne-am trezit la scorul asta. Sper sa castigam miercuri.”, a afirmat Elod Antal – antrenor HSC Miercurea Ciuc

Primele minute ale meciului au fost mai slabe pentru noi dar, dupa acestea, am dominat clar prima repriza care a facut si diferenta la final. Repriza a 2-a a fost la fel ca la Ciuc dar bine ca am reusit un gol. Acum suntem cu 5 finale ramase de jucat, Ciucul are o echipa buna si se va juca pana la capat.”, a declarat Greg Lindqvist – antrenor ASC Corona Brasov