Ardelenii au pierdut in Cipru

0 257

In meciul tur al sfertului de finala din FIBA EuroCup Challenge, echipa de baschet masculin Universitatea Mobitelco Cluj, a pierdut cu scorul de 71-82 meciul disputat la Limassol, impotriva echipei locale Pizzaexpress Apollon. Returul se va disputa pe 18 ianuarie, la Cluj-Napoca.

Pe fondul unui joc in crestere practicat de americanul Seals (20 de puncte la final) si de Rares Dumitrescu (16), Universitatea a recuperat din handicap in sfertul al treilea, care s-a incheiat cu cu scorul de 62-58 pentru ciprioti, dupa un cos de 3 puncte reusit de Flavius Lapuste in ultima secunda.
In ultimul sfert, cele doua echipe au mers cap la cap, insa finalul de joc a apartinut in totalitate cipriotilor, care au marcat ultimele 6 puncte ale partidei, incheiata cu scorul de 82-71 pentru Apollon.