Judoka Andreea Chiţu s-a calificat astăzi în finala categoriei 52 kg, la Campionatele Mondiale de Judo de la Astana (Kazahstan). Chiţu şi-a obţinut locul în finală, după ce a învins-o în semifinale pe Gulbadam Babamuratova, din Turkmenistan. Anterior, sportiva noastră le învinsese pe Hela Ayari (Tunisia) în primul tur, pe Distria Krasniqi (Kosovo), în optimile de finală şi pe Odette Giuffrida (Italia), în sferturile de finală. Chitu a întâlnit-o pe japoneza Misato Nakamura în finala pentru aur, nipona depăşind-o în cealaltă semifinală pe Erika Miranda, din Brazilia. Reprezentanta României a pierdut lupta pentru aur cu japoneza Misato Nakamura, după o finală extrem de disputată. Nipona a obţinut astfel a treia victorie directă în faţa Andreei Chiţu, dar revanşa româncei ar putea veni anul viitor, la Jocurile Olimpice de la Rio. În vârstă de 27 ani, Chiţu mai are un ,,argint” la Mondialele din 2014, de la Celiabinsk şi un ,,bronz” la ediţia din 2011, de la Paris.