A început turneul de tenis de la Madrid : Simona Halep se...

A început turneul de tenis de la Madrid : Simona Halep se va confrunta joi, în turul I cu Sara Sorribes Tormo, din Spania

0 195

Miercuri a început turneul de tenis de la Madrid! Simona Halep (3 WTA) și Sorana Cîrstea (58 WTA), cele mai în formă jucătoare de tenis ale României, se află pe aceeași parte de tablou la Madrid! Un super duel între Simona și Sorana ar putea avea loc în sferturile de finală ale competiției

Halep debutează contra spanioloaicei Sara Sorribes Tormo (46 WTA), în timp ce Cîrstea, posesoare a unui wild card, va juca în primul tur împotriva Jessicăi Pegula (SUA, 33 WTA).

Sara Sorribes Tormo (24 de ani, 46 WTA) este o jucătoare care își incomodează adversarele printr-un stil atipic! Sportiva spaniolă obișnuiește să își alerge adversarele până la epuizare, dar Simonei Halep (29 de ani, 3 WTA) nu i-a creat probleme în singura întâlnire directă de până acum. Sara Sorribes Tormo, are un stil spaniol, cu mingi încărcate de top-spin și bazat pe o defensivă excelentă

Sara Sorribes Tormo a cucerit primul titlu al carierei, la Guadalajara (Mexic), după 6-2, 7-5 în finala cu Eugenie Bouchard. Jucătoarea din Spania s-a mai duelat o singură dată cu Simona Halep în circuit, în primul tur la Roland Garros 2020! Sorribes Tormo a fost anihilată fără prea mari emoții de Halep, care s-a impus cu 6-4, 6-0.