Echipa FC Botosani, o debutanta in cupele europene, a eliminat-o pe FC Tskhinvali (Georgia), după 1-1 acasă şi 3-1 în deplasare, rezultat consemnat astăzi, în manşa retur. Jucătorii lui Leo Grozavu şi-au făcut însă meciul uşor, marcând repede la Tbilisi, prin Dan Roman. Acesta a prins un şut plasat, din marginea careului de 16 metri. Echilibrul numeric al partidei s-a rupt în min. 38, când Katcharava a primit al doilea cartonaş galben şi a fost trimis la cabine. La cinci minute după pauză, echilibrul de pe teren a fost refăcut, după ce Plamadă a primit şi el al doilea avertisment, pentru un fault. Gruzinii au ieşit mai mult la joc după acest moment, dar elanul lor a fost rapid temperat de al doilea gol reuşit de Roman. A fost o cursă a lui Vaşvari, pe stânga şi centrarea acestuia a fost reluată din şase metri în poartă. Gazdele au redus din diferenţă cinci minute mai târziu, dintr-un penalty transformat de Kilasonia, în urma faultului comis de Cucu. Batin a închis tabela în min.68, cu un şut la colţul lung. FC Botoşani aduce astfel puncte pentru România urmând ca în turul 2 preliminar, să joace împotriva unei echipe de valoare, Legia Varsovia.