Real Madrid a câştigat Liga Campionilor

0 445

Real Madrid este noua regină a Europei, dar şi vechea, dacă ne gândim că în ultimii trei ani s-a impus de două ori, în Liga Campionilor!! Echipa lui Zidane a câştigat al 11-lea trofeu al Ligii Campionilor din istorie, după o nouă finală dramatică , disputată la milano, cu Atletico Madrid, 1-1 şi 5-3 după penalty-uri. Într-o finală de foarte bun nivel, Sergio Ramos a deschis scorul pentru Real în minutul 15, iar Yannick Carrasco a egalat în minutul 79. Pentru că nu s-a mai marcat, nici chiar în prelungiri, a fost nevoie de lovituri de departajare. Penalty-ul decisiv a fost transformat de Ronaldo. Au executat în ordine: Lucas Vazquez (gol) 1-0, Antoine Griezmann (gol) 1-1, Marcelo (gol) 2-1, Gabi (gol) 2-2, Gareth Bale (gol) 3-2, Saul Niguez (gol) 3-3, Sergio Ramos (gol) 4-3, Juanfran (ratare — bară), Cristiano Ronaldo (gol) 5-3. Real a ajuns astfel la unsprezece succese în Cupa Campionilor sau Liga Campionilor. Real a mai câștigat această competiție în 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002 și 2014. După Real, cele mai multe succese în Liga Campionilor le are AC Milan — 7. Atletico a mai pierdut două finale în această competiție, în 1974, în fața lui Bayern Munchen, și 2014, chiar în fața lui Real. Atletico este singura echipă care a pierdut trei finale de Liga Campionilor, fără să câștige niciodată acest trofeu. Totodată, Zinedine Zidane a devenit primul antrenor francez care a câștigat Liga Campionilor. Zidane o pregătește pe Real din luna ianuarie. Fostul mare jucător francez a obținut Liga Campionilor și ca jucător, în tricoul lui Real, în 2002. Echipele spaniole au triumfat de 16 ori în Liga Campionilor (de 11 ori Real, de 5 ori Barcelona).
Real Madrid: Keylor Navas – Carvajal (52 Danilo), Pepe, Sergio Ramos, Marcelo – Kroos (72 Isco), Casemiro, Modric – Ronaldo, Benzema (77 Vazquez), Bale
Atletico Madrid: Oblak – Juanfran, Savic, Godin, Filipe Luis (109 Lucas Fernandez) – Koke, Gabi, Augusto Fernandez (46 Carrasco), Saul – Torres, Griezmann