Ultimul meci al final-four-ul Cupei României, de la Braşov, a adus multă lume în tribunele sălii sporturilor, dornică să asiste la o finală magnifică, între Olimpia CSU Braşov şi Sepsi Sf. Gheorghe. Au fost în tribune tixite de lume, dintre care jumătate au fost suporterii echipei oaspete, care au creat o atmosferă deosebită, depăşind galeria Braşovului la implicare, atitudine sau rezistenţă. Din păcate, la fel s-a întâmplat şi pe teren, unde Olimpia CSU Braşov a rezistat doar două sferturi, după care a căzut fizic şi mental, fiind depăşită categoric, până la final : 87-49 (21-18, 21-12, 22-14, 23-5). Echipa braşoveană a încercat imposibilul, în faţa unei formaţii cu o apărare foarte bună, însă nu a avut sorţi de izbândă, irosind multe atacuri şi nefiind în mână la aruncările de la distanţă.

Pentru Olimpia CSU Braşov au înscris : Irimia 12, Sharpe 11, Logan 9, Pesovic 6, Bartee 5, A. Ferariu 2, Mitic 2, Haas 2.

Pentru Sepsi au marcat : Marshall 21, Jeffery 15, Părău 13, Thompson 9, Tavic 9, Kimberly 6, Evans 5, Stoenescu 3, Lovasz 2, Kilin 2, Lazăr 2.

Dan Calancea : ,,Am ţinut ritmul meciului doar două sferturi, după care am căzut total, în primul rând mental, pentru că nu am mai făcut faţă presiunii acestei finale. Spre final, am jucat cu baschetbaiste foarte tinere, astfel încât consider că diferenţa de scor nu are nicio importanţă. Ceea ce au realizat fetele până acum este cu totul remarcabil, în ciuda înfrângerii de astăzi. După acest final four, rămânem cu acest rezultat istoric al baschetului feminin braşovean, adică disputarea acestei finale. Cred că mai rămânem cu recâştigarea publicului, pentru că iubitorii baschetului au început din nou să vină şi să ne susţină