La Cheile Grădiştei au debutat astăzi campionatele mondiale de biatlon, pentru juniori şi tineret. Întrecerile de astăzi au furnizat primele medalii, la această ediţie. Astfel, schioarea germană Marina Sauter a cîştigat proba individuală feminină de 10 km, la categoria tineret.În aceeaşi probă, sportivii noştri au obţinut următoarele rezultate : Eniko Marton s-a clasat pe locul 17, la 3 min 08 sec 6/10 de învingătoare, Katalin Potyo, pe locul 32, la 4 min 40 sec 2/10 de primul loc, Florina Iulia Dănilă s-a clasat pe 44, la 5 min 34 sec 6/10, Timea Hajdu locul 68, la 9 min 58 sec 5/10. Tot astăzi, în proba de 12,5 kilometri tineret masculin, victoria i-a revenit norvegianului Harald Oeygard, pe locurile următoare clasându-se Aleksander Fjeld Andersen (Suedia) şi Michael Durand (Italia).

Mâine, programul competiţiei este următorul : ora 10,00, proba individuală junioare, 12,5 km; ora 13,30, proba individuală juniori, 15 km

Foto : IBU, site oficial