După victoriile categorice în faţa naţionalei din Puerto Rico şi Kazakhstan, echipa naţională de handbal feminin a României a cedat aseară clar, în faţa Spaniei, scor 18-26 (12-13), la Campionatul Mondial din Danemarca. Eevele lui Ryde au intrat însă extrem de motivate în meciul contra ibericelor. Încă marcată după efortul cu Rusia, Spania a părut sufocată de presingul avansat al româncelor şi fără răspuns la evoluţia excelentă a lui Neagu. Din nefericire pentru noi, adversarele s-au adunat la timp şi, după o primă repriză în care fetele noastre au condus permanent, au reuşit să intre la cabine cu un avantaj de un gol. A fost începutul sfârşitului pentru tricolore, care în partea a doua au fost de nerecunoscut. S-a terminat 26-18, după un meci pe care trebuie să îl uităm cât mai repede. Pentru că urmează cele mai grele partide din grupă, mai întâi cu Norvegia (10 decembrie, ora 21.30), apoi cu Rusia (11 decembrie, ora 19.15). Marcatoarele tricolore au fost Neagu 6 goluri, Buceschi 3, Geiger 3, Ardean-Elsiei 2, Manea 2, Nechita 2. În urma rezultatului, Spania egalează România la puncte, ambele având câte 4. Primele patru clasate din fiecare grupă se vor califica în optimile de finală, programate în 13 şi 14 decembrie, urmate de sferturile de finală în 16 decembrie, de semifinale, în 18 decembrie, şi finalele pentru medalii, în 20 decembrie.