Romania o noua Cupa Mondiala!

0 253

Romania a castigat Cupa Mondiala la handbal feminin dupa ce a trecut la limita in finala (scor 24-23) de Norvegia, campioana olimpica en-titre.
Tricolorele au condus aproape in permanenta impotriva nordicelor, dar tabela a aratat egalitate la pauza (12-12). In a doua repriza, fetele lui Radu Voina au etalat un joc incantator pe alocuri, Neagu si compania conducand ostilitatile.
Norvegia a revenit periculos pe finalul partidei (tricolorele au patit acelasi lucru si impotriva Frantei), scorul devenind 24-23 cu doar cateva secunde inainte de terminarea celor 60 de minute. La ultimul atac, norvegiencele au ratat, iar Romania a cucerit, pentru al doilea an consecutiv, Cupa Mondiala.
Marcatoare:
Romania – Geiger 6 goluri, Moldovan 5, Manea 4, Ardean 4, Chintoan 2, Nechita 1, Tivadar 1, Bradeanu 1.
Norvegia – Loke 5, Sulland 5, Moldi 4, Johansen 3, Alstad 2, Mork 2, Solberg 1, Frafjord 1.

Franta a dispus de Danemarca in finala mica cu scorul de 28-26 (17-15).