O zi de înot continuu

0 483

Bazinul Olimpic Braşov a fost gazda celei de-a 21-a ediţii a ,,Maratonului de 24 de ore de înot”, o competiţie tradiţională, unică în România. Au participat 277 de participanţi, grupaţi în 20 de echipe, care au înotat în sitem ,,ştafetă”. Clasamentul final al competiţiei a fost întocmit în urma distanţei parcursă de fiecare echipă, în cele 24 de ore de înot. Pe primul loc s-a clasat echipa ,,Luna” Braşov, care a parcurs distanţa de 95.200 m, urmată de echipa Gabi Micle, cu 90.700m, iar pe locul 3 s-a clasat Poseidon Water Polo, cu 89.300 m. De remarcat prezenţa de competiţie a Ancăi Pătrăşcoiu, prima medaliată olimpică a înotului românesc (Los Angeles, 1984). Ea a făcut parte din echipa Tribeach. Cel mai tânăr participant la competiţie a fost Nicholas Keller – 4 ani (echipa Luna Junior Braşov), iar cel mai varstnic, Victor Seliceanu – 63 ani (echipa Orca Moving Cluj). Sufletul competiţiei a fost, ca de fiecare dată, Horia Ionuţ, care ne-a declarat: ,,Anul acesta ne-am perfecţionat, am găsit şi un sponsor, care ne-a ajutat să premiem corespunzător. Am premiat toţi participanţii şi, bineînţeles, câştigătorii. E zic că nu am muncit degeaba 20 de ani, timp în care am organizat cu regularitate Maratonul şi am câştigat experienţă, iar acest lucru se vede”.