Este oficial! Statul român devine stat complet represiv în perioada interimatelor sale

Este oficial! Statul român devine stat complet represiv în perioada interimatelor sale

0 218

Numirea controversată a sinistrului Cătălin Predoiu în funcția de premier interimar de către interimarul toxic și sorosist de la Cotroceni, Ilie Bolojan, după demisia intempestivăa lui Marceel Ciolacu, tinde să ducă România, cel puțin în această perioadă de interimate la toate nivelurile fundamentale ale funcțiilor în statul român, în sfera totalitarismului eurocratic, intens promovat de Bruxelles.
Deși miniștrii PSD nu părăsesc guvernul deocamdată, demonstrând că ieșirea de la guvernare și ruperea coaliției cu PNL este mai mult o perdea de fum sulfuroasă aruncată de pestilențialul toxic de fost prim-ministru, cvasi-analfabetul Marcel Ciolacu, întreaga putere de stat aparține acum pentru cel puțin o lună PNL, anticipându-se razii la primele ore ale dimineții la adresele oponenților Sistemului totalitar și cenzurări sălbatice ale presei libere și ale platformelor de socializare de către nelegiuitul ministru de Interne, Cătălin Predoiu, cenzorul lui Cristoiu, aidoma perioadei anilor 50 a ministrului de Interne cominternist, Teohari Georgescu. Așa cum acela era coordonat direct de Moscova, precum și Ana Pauker, tot așa Predoiu este coordonat indirect de George Soros, prin intermediul generalul rezervist Florian Coldea, șeful Rețelei Soros din România.
Chiar în aceste momente, la Cotroceni și la Palatul Victoria se elaborează strategii conspirative de fraudare masivă a turului doi din 18 mai, sau de anihilare represivă a lui Geoge Simion înainte de acest tur de scrutin, sau chiar și după investirea acestuia ca președinte al României.
Între timp, suveranistul George Simion este cuprins de exaltarea victoriei de etapă, respingând cu aroganță neînțeleasă orice discuție cu Victor Ponta pe tema redirecționării celor 13 % ai acestuia în favoarea sa, în turul doi.
Mai mult, prin vocea vicepreședintelui Lulea, s-a trecut la invective și insulte la adresa cameleonicului fost premier social-democrat al României, deși acesta a provocat blocarea intrării lui Crin Antonescu în turul doi al prezidențialelor, care ar fi fost un adversar mult mai redutabil pentru Simion decât Nicușor Dan.

Numiri interimare de totalitari represivi în funcții cheie
”Președintele interimar al României, Ilie Bolojan, l-a primit luni, 5 mai 2025, pe domnul Marcel Ciolacu, la Palatul Cotroceni, care și-a înaintat oficial demisia din funcția de Prim-ministru.
În temeiul prevederilor constituționale, Președintele interimar al României a luat act de demisia domnului Marcel Ciolacu și a semnat decretul prin care se constată vacanța funcției de Prim-ministru al Guvernului României.
Totodată, Președintele Ilie Bolojan a semnat decretul pentru desemnarea domnului Marian-Cătălin Predoiu ca Prim-ministru interimar, pentru a îndeplini atribuțiile Prim-ministrului până la formarea noului Guvern.”, arată un comunicat al Administrației Prezidențiale, preluat de Știri pe Surse.

AUR și Simion îi trântesc ușa în față lui Ponta
Partidul AUR exclude orice variantă de colaborare cu Victor Ponta şi cu şandramaua lui politică pe care a creat-o. Românii, în cadrul acestor alegeri au vorbit limpede: Victor Ponta nu are ce să caute în politica românească, iar rezultatul pe care îl are confirmă ceea ce noi ştiam, că el nu este niciun suveranist.
Da, putem spune că e un trădător politic, un impostor lipsit de principii, că este preocupat doar de propriile avantaje. Iată, acum încearcă să se agaţe din nou de nişte funcţii sau de nişte idei.
Să nu uităm că el şi-a abandonat propriul partid. (…) El este total contrar principiilor morale pe care votanţii AUR şi le doresc de la clasa politică”, a declarat Lulea la Realitatea Plus, potrivit news.ro.
El a subliniat că AUR nu acceptă niciun joc de culise, nu face înţelegeri ascunse, orice variantă de colaborare cu Ponta, pe care l-a numit oportunist, este exclusă.
„Vă rugăm, nu mai asociaţi numele AUR cu numele lui Victor Ponta. Este o chestiune extrem de nocivă”, a spus el, potrivit Știri pe Surse.

Dan Libiu Mateescu

COMENTARII

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.