O nouă surpriză mondială : Germania – Japonia 1-2

0 226

Marile surprize au început să facă legea la Campionatul Mondial de fotbal, Qatar 2022! Prima a fost Argentina – Arabia Saudită 1-2, una dintre cele mai mari surprize din istoria Campionatului Mondial.
Miercuri, Japonia a reușit o victorie aproape trasă la indigo și învinge Germania, după ce a fost condusă cu 1-0. Naționala lui Hansi Flick a deschis scorul din penalty în minutul 33 al meciului, exact ca „Pumele” împotriva saudiților. Germanii au avut apoi un gol anulat prin Havertz pentru ofsaid în minutul 45+4, la o fază analizată cu VAR. De altfel, japonezii reușiseră să deschidă scorul, însă și reușita lor a fost anulată pentru ofsaid, după ce faza a fost de asemenea analizat cu arbitrajul video. „Samuraii albaștri” au reușit să întoarcă rezultatul în doar 8 minute…Mai întâi, Minamino a șutat din unghi, iar Manuel Neur a respins exact în fața lui Doan, care a reluat în plasă de la șase metri, iar Asano a detonat bomba, după ce a pătruns în careu și l-a învins pe Neur cu un șut la colțul lung, în minutul 83. Finalul de meci a fost dramatic, iar Germania a atacat în ultimele secunde și cu portarul, însă Japonia a rezistat eroic. La finalul partidei s-a declanșat nebunia, în urma unei victorii uriașe pentru întreaga națiune. Japonia și Germania fac parte din Grupa E, alături de Spania și Croația, care se întâlnesc în următorul meci din grupă.