Simona Halep este în semifinale la Stuttgart

0 205

Chiar dacă a avut în față o adversară puternică și ambițioasă, cu un joc solid, rusoaica Ekaterina Alexandrova, Simona Halep a trecut fără emoții, scor 6-1, 6-4, într-o partidă din turneul de la Stuttgart! Meciul, care a durat o oră și 12 minute, a fost dominat clar de Simona, care a avut ceva emoții spre final, la scorul de 5-4, când adversara a avut câteva faze reușite, pentru a egala situația la 5. Halep a luptat însă magistral și nu a lăsat ca setul să se prelungească, calificându-se astfel în semifinalele turneului din Germania.

În penultimul act, jucătoarea româncă va lupta cu învingătoarea dintre Aryna Sabalenka și Anett Kontaveit.

La finalul meciului, Halep a declarat : „Știam că joacă plat și rapid, așa că trebuia să o fac să alerge mai rapid. Mi-am învățat lecția și astăzi am fost mai concentrată pe ce trebuie să fac pe teren. E întotdeauna dificil când câștigi primul set simplu, primele game-uri din setul doi sunt importante, așa că trebuia să fiu agresivă și să preiau conducerea. M-am simțit puternică din punct de vedere mental, mă simt bine și e important că am câștigat împotriva a două jucătoare care m-au învins înainte. Sunt foarte mulțumită de serviciul meu și aceasta este cheia.