I-au nimicit pe germani

0 223

Prima reprezentativa de baschet masculin a Spaniei, gazda Europenelor din acest an, a reusit sa se califice in semifinale dupa o victorie categorica, scor 83-55, obtinuta contra Germaniei.
Germania a rezistat doar in primul sfert in fata ibericilor, gazdele distantandu-se treptat incepand cu sfertul doi, in special datorita evolutiei excelente a fratilor Pau si Marc Gasol, dar si a celorlalte vedete ale echipei.
Rudy Fernandez, Marc Gasol, Juan Carlos Navarro si Juan Calderon, ultimul cu 17 puncte, au fost cei mai buni marcatori de la iberici, in timp ce Germania a trait din nou doar prin Dirk Nowitzki, 11 puncte si sase recuperari, majoritatea in prima parte a meciului, sustinut doar de Jagla, 10 puncte si sapte recuperari.