Echipa naţională de fotbal a României a obţinut calificarea la turneul final al Campionatului European din Franţa 2016! Echipa noastră a spulberat echipa Insulelor Feroe, 3-0, în deplasare şi a obţinut, după opt ani, o calificare aşteptată la un turneu final. Nu a fost un parcurs prea reuşit, deşi a fost cea mai facilă grupă, pe care ne-au hărăzit-o sorţii, în ultimii ani. Meciul cu Feroe l-a scos la rampă pe controversatul Budescu. De aceea, partida a început foarte bine pentru ,,tricolori”, iar în min 5, Budescu a deschis scorul, printr-un şut de la marginea careului, după o centrare de pe partea stângă. Feroezii au reuşit însă să revină în meci şi au pus presiune pe echipa lui Anghel Iordănescu, având numeroase ocazii. Chiar înainte de pauză însă, Budescu a prins un şut extraordinar, de la peste 30 de metri şi a dus scorul la 2-0. În repriza a doua, Insulele Feroe au avut o ocazie mare, în debut, însă Tătăruşanu s-a opus excelent. Apoi, naţionala României a echilibrat meciul, iar în min 82, a dat lovitura decisivă, prin Alexandru Maxim. România terminaă pe locul doi al grupei, în spatele Irlandei de Nord, însaă îşi asigură prezenţa la Euro 2016, care va avea loc în Franţa. De remarcat este că România termină preliminariile cu doar două goluri încasate în zece meciuri, având cea mai bună apărare dintre toate echipele.

Tătăruşanu – Măţel, Chiricheş, Grigore, Raţ – Hoban, Pintilii – Popa, Budescu (Prepeliţă, min. 88), Torje (Maxim, min. 78) – Stancu (Alibec, min. 90)