7 premii pentru sagunisti, la un concurs organizat de NASA!!

7 premii pentru sagunisti, la un concurs organizat de NASA!!

0 429
Elevii Colegiului Andrei Şaguna din Braşov au câştigat şapte premii la un concurs internaţional organizat de NASA, la care au participat, în total, peste 2.700 de echipe din întreaga lume, adolescenţii braşoveni fiind invitaţi să participe la Conferinţa Internaţională de la Toronto (Canada), potrivit Mediafax.
 
 Elevii de clasa a VII-a de la Colegiul Şaguna au participat la ediţia din acest an a Concursului internaţional organizat de NASA cu nouă proiecte, dintre care şapte au fost premiate. Aceasta este cea de-a doua participare a elevilor braşoveni la această competiţie internaţională.   
Potrivit profesorului coordonator al elevilor, Carmen Tănăsescu, la concursul din acest an au participat, în total, 2.722 de echipe din întreaga lume.   
Elevii au avut ca temă să proiecteze mici planete artificiale unde pot locui oameni, ei trebuind să găsească soluţii viabile pentru sustenabilitatea vieţii, de la date tehnice până la cele de convieţuire şi organizare socială.  
„Dintre cele nouă proiecte realizate de elevi din clasa a VII-a, două au obţinut premiul al II-lea, unul a obţinut premiul al III-lea, iar patru au obţinut menţiuni. Cele trei echipe care au obţinut premii vor merge la Conferinţa Internaţională de la Toronto, care se va desfăşura în perioada 9-24 mai”, a spus Carmen Tănăsescu.  
Cele mai apreciate proiecte ale elevilor braşoveni au fost instalaţia spaţială „Spes-Elpida”  – care a fost gândită de elevi ca având o conducere bicefală, cu un conducător militar şi unul civil, însă ambii aflaţi sub tutela ONU. Un alt proiect este staţia „CeLex AndRoSar”, care propune selectarea locuitorilor din toate categoriile sociale şi un stat centralizat, dar şi proiectul „Coloumbus”, care a avut ca model Coloana Infinitului.  
Anul trecut, opt elevi de clasa a XI-a de la Colegiul Andrei Şaguna au câştigat locul I cu un proiect de oraş spatial intitulat „Renaissance II”, iar un elev de clasa a VI-a de la acelaşi liceu, care a concurat cu elevi de clasa a VII-a, s-a clasat pe locul al II-lea cu proiectul individual „The God`s Kite? („Zmeul lui Dumnezeu”), care a constat în construirea machetei unui oraş în spaţiu.  
Toţi cei nouă elevi premia’i au participat la Conferinţa Internaţională pentru Dezvoltare Aerospaţială de la Los Angeles, California, unde au primit premiile de la reprezentanţii NASA, ei reusind să ajungă în Statele Unite ale Americii prin sponsorizări, dar şi cu sprijin de la Ministerul Educaţiei.
 
 
Image removed by sender. image
 
 
 
 
 
NASA Ames Space Settlement Design Contest 2015 Results This year we received 994 entries from 3,007 students sponsored by 380 teachers.
 
Preview by Yahoo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Grade 7 and Younger Second Prize
  • Spes-Elpida Space Settlement, Mihai Alexandru B., Brasov, Romania (Andrei Saguna National College), Individual (tie).
  • Aprameya, Sai Eshwar V.S., Bangalore, Karnataka, India (Narayana Olympiad School), Individual (tie).
  • Rinascita, Hyderabad, Telangana, India (Narayana IIT Olympiad School), Small Team (tie).
  • Caelum 2 Space Settlement, Bucharest, Romania (Colegiul National de Informatica „Tudor Vianu”), Small Team (tie).
  • Coloumbus, Brasov, Romania (Andrei Saguna National College), Small Team (tie).
  • Ilios, Bangalore, Karnataka, India (Sri Chaitanya Techno School), Large Team.
Grade 7 and Younger Third Prize (3)
  • Gradus, Andrei C., Bucharest, Romania (Colegiul National de Informatica „Tudor Vianu”), Individual (tie).
  • Geo Darpan, Yanamadala D.C., Vishakapatnam, Andhra Pradesh, India (Sri Chaitanya Techno School, Asilmetta), Individual (tie).
  • F.E.L.I.S. (Fascinating Extraterrestrial Life in Space), Vishakapatnam, Andhra Pradesh, India (Sri Chaitanya Techno School, Asilmetta), Small Team (tie).
  • I, CeLex AndRoSar, Brasov, Romania (Andrei Saguna National College), Small Team (tie).
  • Pollux, Hyderabad, Telangana, India (Narayana High School), Large Team.
Grade 7 and Younger Honorable Mention
  • Trishanku, Mahati P., Hyderabad, Telengana India, Individual.
  • Camelot Space Station, Neal R., Coppell, Texas, United States (Coppell Middle School East), Individual.
  • NASA Colony Consirus, Meghana V., Coppell, Texas, United States (Coppell Middle School East), Individual.
  • Prometheus, Mihnea T., Brasov, Romania (Andrei Saguna National College), Individual.
  • Space Titans, Coppell, Texas, United States (Coppell Middle School East), Small Team.
  • Heavensbound, Brasov, Romania (Andrei Saguna National College), Small Team.
  • The Survivor, Brasov, Romania (Andrei Saguna National College), Small Team.
  • Pandora, Bucharest, Romania („Tudor Vianu” National College of Informatics), Small Team.
  • The Hope, Brasov, Romania (Andrei Saguna National College), Small Team.
  • Antariksh Nivas, Bangalore, Karnataka, India (Sri Chaitanya Techno School), Small Team.
  • Regullus, Hyderabad, Telangana, India (Narayana High School), Small Team.
  • NASA Space Settlement, Avanigadda, Andhra Pradesh, India (Narayana E-Techno School), Large Team.
  • Chronos, Constanta, Romania (Scoala Gimnaziala Nr. 37), Large Team.
  • Spectra Space Settlement, Ploiesti, Romania, Large Team.
  • Bendis, Bucharest, Romania (Liceul Teoretic National), Large Team

COMENTARII

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.