Presedintele Consiliului Judetean Brasov Aristotel Cancescu a trimis in acest week-end o scrisoare deschisa premierului Romaniei Mihai Razvan Ungureanu. Documentul acuza subfinantarea cronica la care a fost supus judetul Brasov in mandatul fostului premier Emil Boc.
Astfel, seful CJ ii explica premierului faptul ca cele 6,5 milioane de lei cat a primit judetul Brasov pentru capitolul drumuri in 2012 au fost deja cheltuite pentru activitatea de deszapezire, astfel ca nu mai sunt bani pentru reparatiile programate.
„Va aducem la cunostinta faptul ca din cauza conditiilor dificile cauzate de caderile abundente de zapada din aceasta iarna, fondurile alocate pentru drumuri au fost cheltuite in mare masura pentru activitatile de deszapezire si nu mai dispunem de alte resurse bugetare pe care sa le alocam in acest an pentru reparatiile necesare pe anumite tronsoane de drumuri judetene”, se arata in scrisoarea trimisa de Aristotel Cancescu. Acesta mai cerut sprijin financiar si pentru construirea Aeroportului International Brasov – Ghimbav, mentionand ca pana acum administratia judeteana a alocat fonduri pentru lucrarile de sistematizare a terenului si pregatire a amplasamentului (2,6 milioane de euro), precum si pentru realizarea exproprierilor necesare desfasurarii investitiei (4,2 milioane de euro). Iar pentru constructia pistei au fost alocate 22 de milioane de euro, fiind declansata si procedura de licitatie in vederea desemnarii constructorului.
,,LegislaČia prevede ca indiferent cine construieste o suprafaČa de miscare aeronautica si indiferent de sursa finanČarii, aceasta intra automat in domeniul public al statului, din raČiuni de securitate naČionala. Acesta a fost motivul pentru care investitorii care iniČial Či-au manifestat intenČia de a se implica in proiectul aeroportului, au dat inapoi. In aceste condiČii, am prevazut suma de 22 de milioane de euro pentru constructia pistei Či am declansat procedurile de licitaČie in vederea desemnarii constructorului. Pentru finalizarea proiectului avem nevoie de sprijinul Guvernului pe care il conduceČi. Ca o comparaČie, va aducem la cunostinČa faptul ca Primaria Municipiului Brasov a primit din fonduri guvernamentale aproape 40 de milioane de euro pentru extinderea Či modernizarea domeniului schiabil din Poiana Brasov, 14 milioane de euro pentru construirea patinoarului olimpic si alte sume de ordinul milioanelor de euro pentru modernizarea Salii Sporturilor si a bazinului de inot” se spune in scrisoarea deschisa..
O alta solicitare facuta de Aristotel Cancescu se refera la constructia Spitalului Clinic Judetean de la Harman. ,,Avand in vedere ca spitalele din judetul Brasov sunt pavilionare si funcČioneaza in spaČii improprii desfasurarii unui act medical de calitate, am fost inclusi in planurile Ministerului Sanatatii cu un spital nou care ar fi urmat sa fie construit in zona metropolitana Brasov, pe un teren pus la dispozitie de comuna Harman. La nivelul Consiliului Judetean Brasov am pregatit studiile si proiectele necesare, Ministerul SanataČii a lansat licitaČia pentru construirea unei unitati spitalicesti in valoare de 36 de milioane de euro, dar demersurile au fost blocate odata cu contestarea acesteia. Din nefericire, dupa investirea Guvernului Boc, proiectul a fost stopat si construcČia acestui spital a fost anulata. Činand cont de starea dezastrouasa a sistemului de sanatate din Romania, va rog, Domnule Prim-Ministru, sa reanalizati oportunitatea construirii unui spital de urgenta in judetul Brasov, dar si a unei retele de spitale in intreaga tara. Sistemul public de sanatate romanesc are nevoie urgenta de ajutor.”
In ceea ce priveste drumurile judetene Cancescu aminteste faptul ca ,,in 9 august 2010 am solicitat Ministerului Administratiei si Internelor initierea unui proiect de Hotarare de Guvern privind alocarea unor sume din Fondul de interventie la dispozitia Guvernului pentru executarea unor lucrari de refacere a obiectivelor afectate de inundaČiile din iunie – iulie 2010. Am fi avut nevoie de suma de 12.041.000 lei pentru refacerea unor drumuri si poduri rupte de alunecarile de teren, pentru inlaturarea efectelor inundatiilor, amenajarea Či consolidarea unor maluri si versanti, in comunele Cata, Sambata de Sus, Sercaia, Bunesti si Moieciu. In data de 31 ianuarie 2011, am depus la Ministerul Dezvoltarii Regionale Či Turismului documentatia pentru includerea unui numar de sase drumuri judetene in Programul National de Dezvoltare a Infrastructurii aprobat prin OrdonanČa de Urgenta a Guvernului nr. 105/2010. Este vorba despre urmatoarele drumuri: DJ 104 Čercaia – Hoghiz (23,8 km), DJ 112 G Pestera – Magura – Zarnesti (10,7 km), DJ 101 Rasnov – U.M. 01454 (9,1 km), DJ 131 C Racos – DN 13 (12,05 km), DJ 102 G Victoria – Vistisoara – StaČiunea Sambata (9,9 km) Či DJ 103 A Tarlungeni – Vama Buzaului (7,3 km). Din nefericire, solicitarile noastre au ramas fara raspuns”.
Iulian Rinder